Добре дошли в новата страница на РИОСВ Пазарджик!





Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пазарджик е административно териториално звено, пряко подчинено на Министерството на околната среда и водите.
Районът, който контролира съвпада с границите на Пазарджишка област. Намира се в централната част на Южна България и граничи със Софийска, Благоевградска, Смолянска и Пловдивска област. Разпростира се на 4458 кв.км., представляващи 4% от общата територия на страната. Повече от половината от тази територия (56,07%) е заета от горски площи, а 36% са земеделски земи. В административно отношение се състои от 12 общини. Районът е привлекателен за инвеститори в туризма, земеделието, добивната и преработвателна промишленост. В този смисъл той е отворен за всички и има перспективи да се превърне в съвременен европейски регион.
ОБЩЕСТВЕН ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ
ВАЖНО: 24.01.2025 Няма превишаване на средночасовите норми за въздуха от пожара в Панагюрище
02.01.2025 Информация на операторите на инсталации с консумация на разтворители
ВАЖНО: Предстои национално преброяване на белия щъркел
Регламент на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“
Формуляр за кандидатстване „I фаза“
Формуляр за отчитане „II фаза“
ВАЖНО: ЗА ОПЕРАТОРИТЕ НА СРЕДНИ ГОРИВНИ ИНСТАЛАЦИИ (СГИ)
Информационната система за емисиите на серен диоксид, азотни оксиди, прах и въглероден оксид, изпускани във въздуха от средни горивни инсталации и интегрирания с нея публичен Регистър на средните горивни инсталации е достъпна на адрес: https://mcp.eea.government.bg
ВАЖНО: За операторите на Средни Горивни Инсталации (СГИ)
ВАЖНО: Работните листове за класификация на отпадъците по Приложение № 5 към чл.7, ал.1, т.1 от Наредба № 2 от 23.07.2014 г. за класификация на отпадъците (обн., ДВ, бр.66 от 08.08.2014г., изм. и доп., бр. 53 от 8.07.2022 г.) и уведомление за преустановяване образуването на отпадъка съгласно чл.7, ал.7 и чл. 21. ал.1 от същата Наредба се подават само чрез Националната информационна система "Отпадъци" (НИСО).
ВАЖНО: На вниманието на всички оператори на стационарно хладилно и климатично оборудване
ВАЖНО: До всички оператори, използващи флуорирани парникови газове и озоноразрушаващи вещества
ВАЖНО: Излезли от употреба гуми не трябва да се изхвърлят на нерегламентирани места
ВАЖНО: За операторите на промишлени източници на шум
Заради възникнал пожар в следобедните часове на 9-ти юли в квартал Запад в Пазарджик, на място са директорът на РИОСВ с екипи на екоинспекцията и на Регионалната лаборатория към ИАОС. Предприети са действия за индикативно измерване на качеството на атмосферния въздух с газанализатор Gasmet DX 4040, на 100 метра от пожара, на ул. "Тинтява" № 40 в Пазарджик. Едновремененно с това се следяха данни от пункта за мониторинг на РИОСВ-Пазарджик на площад "Васил Левски" № 5.
Измерени са следните показатели в 17 часа:
- серен диоксид (SO2) - 132,7 микрограма на кубичен метър, при средночасова норма за опазване на човешкото здраве 350 микрограма на кубичен метър;
- азотен диоксид (NO2) - 0,19 микрограма на кубичен метър, при средночасова норма за опазване на човешкото здраве 200 микрограма на кубичен метър;
Измерени са следните показатели в 18 часа:
- серен диоксид (SO2) - 122,6 микрограма на кубичен метър, при средночасова норма за опазване на човешкото здраве 350 микрограма на кубичен метър;
- азотен диоксид (NO2) - 0,57 микрограма на кубичен метър, при средночасова норма за опазване на човешкото здраве 200 микрограма на кубичен метър;
Измерени са следните показатели в 19 часа:
- серен диоксид (SO2) - 125,8 микрограма на кубичен метър, при средночасова норма за опазване на човешкото здраве 350 микрограма на кубичен метър;
- азотен диоксид (NO2) - 0 микрограма на кубичен метър, при средночасова норма за опазване на човешкото здраве 200 микрограма на кубичен метър;
Измерени са следните показатели в 20 часа:
- серен диоксид (SO2) - 132,2 микрограма на кубичен метър, при средночасова норма за опазване на човешкото здраве 350 микрограма на кубичен метър;
- азотен диоксид (NO2) - 0,765 микрограма на кубичен метър, при средночасова норма за опазване на човешкото здраве 200 микрограма на кубичен метър;
При измерването с газанализатор в района на пожара се установи наличие на серен диоксид над средночасовата норма. Отчетените стойности не превишават определените алармени прагове за нивата на серен диоксид в атмосферния въздух, опасни за човешкото здраве.
Поради повишен риск от възникване на пожари в резултат на високите температури и предвид засиления туристически интерес към планините през летните месеци, РИОСВ - Пазарджик призовава гражданите към бдителност и стриктно спазване на мерките за превенция. Целта е да не се допуска възникване на пожари в защитените територии, тъй като те са от най-опасните и трудни за овладяване бедствия. РИОСВ - Пазарджик извършва ежедневно специализирано наблюдение в пожароопасните райони в резерватите в териториалния си обхват – „Купена“, „Беглика“, „Мантарица“ и „Дупката“.
По предписание на РИОСВ, кметовете организират доброволни формирования за гасене на пожари в защитените територии и следят да не се допускат палежи на стърнища, слогове, крайпътни ивици и сухи треви.
Паленето на стърнища и други растителни остатъци е абсолютно забранено. При него се създават условия за изгаряне на лесозащитни пояси, дървета и храсти, а понякога и на цели горски масиви. В пожарите загиват много птици и животни. Затова е нужно да се засили превантивният контрол върху дейността на собственици и ползватели на обекти, гори, земи и водни площи за опазване от пожари в защитените територии.
Със заповед на министъра на околната среда и водите Манол Генов периодът от 1 април до 31 октомври 2025 г. е определен за пожароопасен сезон в защитените територии, изключителна държавна собственост – национални паркове, резервати и поддържани резервати.
Посланието „Да победим замърсяването с пластмаса“ беше темата на открит урок с деветокласници от велинградското иновативно СУ „Св. Св. Кирил и Методий“.
Експерти от Регионална инспекция по околната среда и водите – Пазарджик изнесоха презентация пред ученици, с която им показаха какво е актуалното замърсяване с пластмаси и какви са последиците за дивата природа и човешкото здраве. Фактите призовават за промяна в световен мащаб и ни приканват да се замислим как можем да променим всекидневието си, за да намалим вредите от замърсяването с пластмаса върху околната среда.
Деветокласниците от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ отговориха на този призив с интересно еко-предизвикателство. През следващите 10 дни, над 50 ученици ще измерват ежедневно потреблението на пластмасови продукти и опаковки в домакинствата си. Стремежът на всеки ще е, след направена лична равносметка, да промени поне за 10 дни навиците в домакинството при пазаруване и потребление на пластмаса или на продукти и опаковки от пластмаса. В края на предизвикателството всеки участник ще е намалил своя личен екологичен отпечатък върху околната среда.
На Световния ден на околната среда – 5 юни, РИОСВ и героят Супер Еко бяха гости на четвъртокласниците и техните учители в НУ „Васил Левски“ в Пазарджик. Срещата се превърна в интензивно общуване и споделяне на досегашни зелени действия в помощ на природата, с които се похвалиха учениците – засадени дървета, цветя, събрани разделно отпадъци, капачки, предадени дрехи за рециклиране и за благотворителност и даже с ролята на еко-патрули в училище.
Децата научиха много нови неща за произхода на хартията, пластмасата, стъклото и за правилния начин, по който можем да ги събираме и рециклираме, за да ги използваме повторно. Особено внимание беше обърнато на ползите от рециклирането на негодни за употреба батерии и акумулатори от домакинствата – спестявят се природни ресурси, енергия, предотвратяват се вредни въздействия върху въздуха и водите. От тематична презентация учениците разбраха какво се случва с негодните батерии в рециклиращите предприятия. РИОСВ постави старт на кампания за събиране на негодни батерии от домакинствата и в това училище.
Супер Еко раздаде аплодисменти, а РИОСВ-Пазарджик -награди. За отношението на децата и активното включване в дейности, свързани с опазване на околната среда, РИОСВ-Пазарджик подари на училището преса за пластмасови бутилки, комикси и книжки.
Днес, в навечерието на Световния ден на околната среда - 5 юни, РИОСВ-Пазарджик проведе работна среща с представители на областни и общински административни звена, екологичните експерти и собственици на земеделски земи в община Белово. Темата на събитието „Натура 2000 – ползи за природата и хората в община Белово“ беше повлияна от обявяването на защитена зона BG 0000636 „Ниска Рила“ в края на месец април тази година.
На срещата, която се проведе в заседателната зала на община Белово, беше представена подробна презентация за значението, обхвата и управлението на защитените зони в рамките на мрежата „Натура 2000“ и по-конкретно на BG 0000636 „Ниска Рила“.
Акцент беше поставен върху новите органи за управление на „Натура 2000“, създадени с последните изменения в Закона за биологичното разнообразие. Регионалните органи вече се представляват от директорите на РИОСВ, а към тях се създават комитети на заинтересованите страни, включващи представители на държавни и общински институции, научни и неправителствени организации, както и ползватели и собственици на земи в защитените зони. Комитетите ще участват активно в изготвянето, актуализацията и контрола върху изпълнението на плановете за управление на всяка зона. Предизвикателствата пред тази задача възбудиха оживена дискусия и предизвикаха въпроси, на които отговори Кирил Методиев – главен експерт в РИОСВ-Пазарджик.
Участниците в срещата обсъдиха и практически аспекти от управлението на защитените зони, възможности за финансиране чрез европейски програми, както и ползите от опазването на природата за местните общности – от съхранение на екосистемни услуги до развитие на устойчиви дейности като екотуризъм и биоземеделие.
„Натура 2000“ е общоевропейска екологична мрежа, чиято основна цел е дългосрочното опазване на най-ценните и застрашени видове и природни местообитания в Европа. Към момента, мрежата у нас включва 120 защитени зони за опазване на дивите птици и 233 защитени зони за опазване на природни местообитания, като някои от тях имат припокриващи се граници. Общата площ, покрита от „Натура 2000“, представлява близо 35% от територията на Р България.