Добре дошли в новата страница на РИОСВ Пазарджик!





Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пазарджик е административно териториално звено, пряко подчинено на Министерството на околната среда и водите.
Районът, който контролира съвпада с границите на Пазарджишка област. Намира се в централната част на Южна България и граничи със Софийска, Благоевградска, Смолянска и Пловдивска област. Разпростира се на 4458 кв.км., представляващи 4% от общата територия на страната. Повече от половината от тази територия (56,07%) е заета от горски площи, а 36% са земеделски земи. В административно отношение се състои от 12 общини. Районът е привлекателен за инвеститори в туризма, земеделието, добивната и преработвателна промишленост. В този смисъл той е отворен за всички и има перспективи да се превърне в съвременен европейски регион.
ОБЩЕСТВЕН ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ
ВАЖНО: 24.01.2025 Няма превишаване на средночасовите норми за въздуха от пожара в Панагюрище
02.01.2025 Информация на операторите на инсталации с консумация на разтворители
ВАЖНО: Предстои национално преброяване на белия щъркел
Регламент на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“
Формуляр за кандидатстване „I фаза“
Формуляр за отчитане „II фаза“
ВАЖНО: ЗА ОПЕРАТОРИТЕ НА СРЕДНИ ГОРИВНИ ИНСТАЛАЦИИ (СГИ)
Информационната система за емисиите на серен диоксид, азотни оксиди, прах и въглероден оксид, изпускани във въздуха от средни горивни инсталации и интегрирания с нея публичен Регистър на средните горивни инсталации е достъпна на адрес: https://mcp.eea.government.bg
ВАЖНО: За операторите на Средни Горивни Инсталации (СГИ)
ВАЖНО: Работните листове за класификация на отпадъците по Приложение № 5 към чл.7, ал.1, т.1 от Наредба № 2 от 23.07.2014 г. за класификация на отпадъците (обн., ДВ, бр.66 от 08.08.2014г., изм. и доп., бр. 53 от 8.07.2022 г.) и уведомление за преустановяване образуването на отпадъка съгласно чл.7, ал.7 и чл. 21. ал.1 от същата Наредба се подават само чрез Националната информационна система "Отпадъци" (НИСО).
ВАЖНО: На вниманието на всички оператори на стационарно хладилно и климатично оборудване
ВАЖНО: До всички оператори, използващи флуорирани парникови газове и озоноразрушаващи вещества
ВАЖНО: Излезли от употреба гуми не трябва да се изхвърлят на нерегламентирани места
ВАЖНО: За операторите на промишлени източници на шум
РИОСВ-Пазарджик извърши проверка на белодробната болница „Света Петка Българска“ във Велинград след сигнал за заустване на отпадъчни води в река Луковица, подаден в инспекцията на 22 април.
През март на този обект е извършена планова комплексна проверка и е взета водна проба. Резултатите от физико-химичния й анализ не показаха превишение на индивидуалните емисионни ограничения, определени в разрешителното за заустване.
На 23 април експерти на РИОСВ и РЗИ в Пазарджик извършиха съвместна проверка на лечебното заведение. На място се констатира, че описаните в сигнала шахта и колектор са шахта от сондаж и дъждовен колектор, които не се експлоатират и не отвеждат отпадъчни води. Проверката на пречиствателното съоръжение на болницата - трикамерана септична яма, потвърди, че е почистено и в добро техническо състояние. Водите на изход локално пречиствателно съоръжение за отпадъчни води (ЛПСОВ) са визуално чисти. Не се констатират разливи и течове на отпадъчни води от площадката на обекта. На оператора – СБПЛРПФЗ „Света Петка Българска“ ЕООД, е дадено предписание да обозначи с табела точката на заустване на отпадъчни води в река Луковица.
Операторът разполага с Разрешително за заустване №33110119/23.02.2013 г. и е подал през 2023 г. в Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ - Пловдив заявление за продължаване срока на разрешителното. Басейновата дирекция все още не се е произнесла с решение по подаденото заявление съгласно компетенциите си по Закона за водите.
През последната седмица експерти на РИОСВ взеха участие в организацията и провеждането на няколко информационни събития. Децата на Пазарджик садиха японски вишни, пяха, танцуваха, рисуваха, писаха есета и водиха дебати. С посещение на музея на водоснабдяването и канализацията в гр. Пазарджик, учениците от 2а клас на ОУ „Проф. Иван Батаклиев“ отбелязаха Деня на Земята и научиха интересни факти от историята и настоящето за водоснабдяването на град Пазарджик. Учениците Давид Чолов, Дария Петрова и Биляна Морунова предоставиха своите проекти на пречиствателни станции, които стават част от постоянната изложба на Музея. Посещението беше осъществено със съдействието на експерт от РИОСВ-Пазарджик.
На 17 април, ученици от 5, 6 и 7 клас на ОУ „Проф. Иван Батаклиев“ отбелязаха Деня на Земята с интердисциплинарен урок по география и икономика, биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда. Те се запознаха с неизчерпаеми и възобновяеми източници на енергия, което е и темата на Деня на Земята тази година, по която беше представена презентация. Проведе се и оспорван дебат за ползите и вредите от изграждането на соларни паркове и използване на слънчеви панели. Дебатът завърши с предложения за създаване на закони, които да балансират ползите и вредите за околната среда от използването на слънчеви панели от домакинствата, в промишлеността и в селското стопанство. Ученици представиха макети на алтернативни източници на енергия и на зелени къщи. Темата на Деня на Земята присъстваше и в рисунки, есета и стихотворения. Урокът се превърна в празник, чиято кулминация беше клетвата в името на Земята, поднесена на вниманието на учениците от експерт на РИОСВ-Пазарджик.
Днес, на Деня на Земята, РИОСВ удостои учениците от Професионалната гимназия по икономика и мениджмънт в гр. Пазарджик със знак „Зелена България“ на МОСВ за ежегодното им включване в организирането и реализирането на националния фестивал на красотата, чистата природа и екологичното мислене „Сърце в зелено“.
Галерия
В ученическия конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на първи етап
В първа фаза на тазгодишното XVII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна. Конкурсът се организира от Министерството на здравеопазването в подкрепа на здравословния начин на живот на младите хора, а Министерството на околната среда и водите е партньор на провеждането на конкурса.
Целта на дългогодишната инициатива е превенция на поведенческите и рискови за здравето фактори, свързани с нездравословното хранене, ниската физическа активност, употребата на алкохол и тютюнопушенето.
Според регламента допуснатите 88 проекта в категорията от 1-ви до 4-ти клас са класирани 23 проекта, от 5-ти до 7-ми клас – 29 проекта, и от 8-ми до 12-ти клас – 36 проекта.
Освен МОСВ партньор в провеждането на конкурса са Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта, Министерството на културата, Държавната агенция за закрила на детето, Регионалният офис на Световната здравна организация в България, Българският младежки Червен кръст и Националният център по обществено здраве и анализи.
Проекти, допуснати до участие във втора фаза на конкурса, можете да намерите в прикачените файлове.
Проекти I фаза - първа възрастова група
Проекти I фаза - втора възрастова група
Проекти I фаза - трета възрастова група
Експерт на РИОСВ-Пазарджик и ученици от СУ ”Александър Чапай”, гр. Белово и НУ “Никола Фурнаджиев“, гр. Пазарджик отбелязаха Световният ден на водата с открити уроци.
Темата на Световния ден на водата 22 март за тази година - „Опазване на ледниците“, насочва вниманието към факта, че ледниците се топят по-бързо от всякога. През последното десетилетие около 273 млрд. тона лед се губят всяка година, което се равнява на потреблението на вода от световното население за 30 години. Отдръпването на ледниците в Андите е безпрецедентно в историята на човешката цивилизация. Глобална водна криза застрашава половината производство на храни. Топенето ще се отрази и на запасите от прясна вода, особено в Централна Азия и Централните Анди.
С тези тревожни факти експерт на РИОСВ-Пазарджик ангажира вниманието на ученици от 7, 9 и 10 клас на СУ ”Александър Иванов-Чапай” и ги запозна с наличието и опазването на водните ресурси в община Белово. За да отбележат Деня на водата учениците представиха презентация на тема „Как да опазим леденото кралство“, специални информационни табла и брошури.
Учениците от 2“а“ и 2“б“ клас на НУ „Никола Фурнаджиев“ днес посрещнаха много специален гост – животинчето Флупи, което може да плува като риба, да лети като птица. Развълнува ги неговото еко-премеждие, от което децата разбраха, че всичко, което може да замърси водата, може да разболее не само хората, но и животните. Научиха интересни факти за водата, за влиянието на човека върху нея, как да я опазим от замърсяване и споделиха начини, по които опазват околната среда. Не по-малко ценно беше обещанието, че ще станат пример за подражание с грижата си за околната среда.
Световният ден на водата ежегодно се отбелязва от ООН от 1993 г. насам с фокус върху значението на водата за живота на планетата и необходимостта от опазването й. Кампанията се координира от Механизма на ООН за достъп до вода и насочва вниманието към предприемане на действия за справяне с водната криза в световен мащаб. Основен акцент на Световния ден на водата е да се подпомогне постигането на Цел 6 за устойчиво развитие на ООН: чиста питейна вода и канализация за всички до 2030 г.
Галерия

Във връзка с вменените от Закона за управление на отпадъците /ЗУО/ отговорности на кметовете на населени места, РИОСВ-Пазарджик напомня, че е необходим засилен контрол и недопускане изгарянето на гуми при отбелязване на християнския празник Сирни Заговезни на 2-ри март.
РИОСВ заостря вниманието върху този проблем, заради ежегодни сигнали за запалени гуми на Сирни Заговезни и влошено качество на атмосферния въздух, особено по селата. За онагледяването му са изработени информационни плакати, които екоинспекцията раздава на общински администрации и кметства в региона.
При изгарянето на гуми се отделят вредни емисии в атмосферата, които са канцерогенни. Тези действия крият риск за здравето на хората и са в нарушение на разпоредбите на Закона за управление на отпадъците /ЗУО/. Предвидените глоби за нерегламентирано изгаряне на неопасни отпадъци са от 1 400 до 5 000 лева, а за неупражнен контрол от страна на кметовете – от 1400 до 4 000 лева.